İLYAS GÖÇMEN

Fotografda 60 yıl

1944 Edirne’de doğdu. Orta okul yıllarında fotoğraf çekmeye başladı, 1980 yılında İFSAK’a üye oldu. 1983’de ilk kişisel sergisini açtı, 1984 yılında Uluslararası Fotoğraf Federasyonu(FIAP)’ın, “Usta Fotoğraf” sanatçılarına verdiği “AFIAP/ Fotoğraf Ustası” ünvanı ile onurlandırıldı. 1985’de ikinci kişisel sergisini açtı, aynı yıl fotoğraf sanatının önemli 5 ismi ile birlikte FOG (Fotoğraf Grubu)’u kurdu.

Me

Bu grupla birlikte 1989’da “Birikimler” albümünü yayınladılar.1995’de Salı Fotoğraf Grubu’nun kurucu üyesi oldu. Salı Fotoğraf Grubu ile birlikte üç sergi oluşturdu ve fotoğraf yıllıkları yayınlandı. Ulusal ve Uluslararası yarışmalarda 49 ödül aldı, Gezi ve Turizm dergilerinde yazı ve fotoğrafları yayınlandı.

Fotoğraf üzerine dersler de veren Göçmen 1970 yılından bu yana “Kırkpınar Yağlı Güreşleri” nin fotoğraflarını çekmektedir, Belgesel ve Yaratıcı fotoğraf tarzındaki özgün yapıtları yurtiçi ve yurtdışında çeşitli albüm ve kitaplarda yayınlandı, Azerbaycan da fotoğrafları üzerine yazılan şiirlerden oluşan kitap 20 dil de basıldı, İlyas Göçmen ulusal ve uluslararası fotoğraf yarışmalarında jüri üyeliği de yapmaktadır.